Apple julkaisee huikean tuloksen. iPhonea on myyty “odotusten mukaisesti”, mutta iPodit ja Macintosh tietokoneet menevät mediahypetyksen imussa kuin kuumille kiville.
iPhone startti on yhtiön mukaan ollut hyvä. Uuden kännykän myynti käynnistyy Euroopan keskeisissä kaupungeissa syyskuusta 2007 alkaen ja Aasiassa 2008.
Euroopan myynti näyttäisi käynnistyvän oletettu aikaisemmin. Apple pitää edelleen kiinni 10 miljoonan puhelimen myynnistä vuoden 2008 aikana.
Yritysten johtajien mielestä, iPhonen lanseeraus on vaativa prosessi. Silti uskotaan, että tänä vuonna miljoonan puhelimen myyntiraja rikkoutuu. Mutta samaan hengenvetoon todetaan, että vastassa on suuria ja mahtavia kilpailijoita. Vastusta tulee riittämään.
Twitterissä näkyy, että amerikanserkkumme ovat edelleen iPhonesta innostuneita. Moni miettii siirtymistä PC:stä Applen Maciin.
Profy Contemplating buying a macbook after my usual windows-based laptops about 1 hour ago